Buveinė
Didoki aukštų krūmų su pavieniais aukštais medžiais plotai atvirame ar pusiau atvirame kraštovaizdyje. Aukštos žalitvorės ir vidutinio aukščio gyvatvorės. Pirmenybę teikia normalaus drėgnumo buveinėms. Vengia didokų miškų, bet įsikuria pamiškėse.
Paplitimas ir gausa Lietuvoje
Randama visur, bet, turimais duomenimis, dažnesnė Vakarų ir Vidurio Lietuvoje.
Išvaizda, skiriamieji požymiai, elgesys, panašios rūšys
Naminio žvirblio dydžio ir stambiausia iš visų šalyje aptinkamų devynbalsių.
Lengvai atskiriama nuo kitų devynbalsių iš apatinės pusės tamsaus skersinio rašto ir geltonų akių. Be to, gamtoje ją patikimai galima atpažinti iš giesmės.
Pasižymi lytiniu apdaro dimorfizmu. Suaugusio patino viršus tamsiai pilkas. Iš arti matomas skersinis šviesus raštas. Jis ryškiausias antuodegio ir pečių srityse. Akys geltonos su oranžiniu atspalviu. Uodegos galas su balta juostele, kuri iš kraštų kiek platesnė.
Patelės viršus rudai pilkas. Skirtingai nei patino, jos skersinis raštas mažai pastebimas. Apačios skersinis raštas ne toks kontrastingas ir retesnis nei patino. Rainelė geltona ar žalsvai gelsva. Patelė panaši į pirmametį patiną.
Rudens apdaras rudenį labai panašus į veisimosi apdarą. Patino viršaus skersinis raštas kiek ryškesnis.
Jaunikliai pilkai rudi. Skersinės juostelės apačioje negausios arba jų iš viso nėra. Viršaus kai kurių plunksnų kraštai su šviesesniais kraštais. Akys pilkos ar rudos.
Nuo panašių sodinių devynbalsių jaunikliai skiriasi šviesiomis juostelėmis skersai sparno. Juosteles suformuoja šviesūs dengiamųjų plunksnų galai. Be to, raibosios devynbalsės yra didesnės už sodines.
Minta daugiausiai vabzdžiais. Rudenį lesa nedideles uogas, vaisius.
Balsas
Giesmė labiausiai primena sodinės devynbalsės giesmę, bet joje esti daugiau pauzių. Giedodama skraido tuoktuvių skrydžiu, kuris primena drugelių polėkį: paukštis skrenda ne tiesia trajektorija ir vartosi į šalis. Iš frazės "trrrrr t t t-t" ją galima lengvai atpažinti (ji sodinei devynbalsei nebūdinga).