Fenologijos D.U.K.

K:Kaip įvesti stebėjimus?

Jūs turite užsiregistruoti. Jeigu esate užsiregistravę ir administratorius Jus patvirtino - galite prisijungti. Kilus klausimams kreipkitės į sistemos administratorę Rūtą Kembrytę el. paštu: ruta.kemb[eta]gmail.com.


K:Ką daryti, jeigu nepavyko įvesti stebėjimo, nors atrodė, kad viską įvedėte teisingai?

Jeigu nepavyko įvesti stebėjimo ir sistema išmetė, kad padaryta klaida, patikrinkite: ar stebėtojo laukelyje esate stebėtojus pasirinkę, ar kažkurį stebėtoją įrašėte patys. Stebėtojo laukelyje stebėtoją galimą pasirinkti tik iš pasirinkimų sąrašo. Įvedus stebėtoją patiems, sistema išmes klaidą ir stebėjimas nebus įvestas. Jeigu viskas buvo įvesta tvarkingai, bet stebėjimo įvesti nepavyko, bandykite įvesti dar kartą. Tikėtina, kad taip nutiko dėl serverio klaidos. Jeigu nepavyksta įvesti daugiau kartų, tokiu atveju praneškite sistemos administratorei ruta.kemb[eta]gmail.com. Problemas padėsime išspręsti :).


K:Ką daryti, jeigu ilgą laiką stebimas tas pats paukštis žiemos metu toje pačioje vietoje? Kiek kartų jį įvesti?

Jeigu ilgą laiką stebite tą patį paukštį ir toje pačioje vietoje žiemos metu, užtenka jį įvesti ne daugiau kaip 3 kartus, t.y. pačioje stebėjimo pradžioje galima įvesti paukštį 2 kartus (pirmas stebėjimo atvejis ir galima dar po kelių dienų) ir galutinai įvesti 1 stebėjimą, nusakantį, kiek laiko paukštis stebėtas. Pavyzdžiui, stebite žiemos metu liepsnelę lesykloje 2 mėnesius. Po 2 mėnesių stebėjimo įveskite vieną stebėjimą, kurio pastabose būtų nurodyta, kad liepsnelė stebėta lesykloje 2 mėnesius ir galite sukonkretinti laikotarpį - nuo gruodžio 15 d. iki vasario 15 d. Taip nurodžius situacija bus visiškai aiški. Įvedant stebėjimą, kai stebėtas vienas ir tas pats paukštis toje pačioje vietoje, esant tai pačiai fenologijos fazę daug kartų, sistemoje prisikauptų perteklinių stebėjimų, kurie būtų nereikšmingi.


K:Ką daryti, jeigu sutampa 2 fenologinės fazės? Ar įvesti vieną ar 2 stebėjimus?

Jeigu sutapo 2 ar daugiau fenologinių fazių, užtenka įvesti vieną stebėjimą su nurodytomis visomis fazėmis. Pavyzdžiui, stebėjote žiemos metu juodąjį strazdą, kuris pradėjo giedoti. Tokiu atveju, kai rinksitės fazes, prirašykite tiek Z, tiek ir G1 fazes tam pačiam stebėjimui.


K:Ar galima įvesti apytikslį stebėtų paukščių skaičių?

Taip galima. Galima žymėti įvairiais variantais pvz.: ~30 (apie 30), 20-30 (nuo 20 iki 30), 30+ (daugiau kaip 30 arba minimaliai 30). Tačiau stebėtų paukščių skaičiaus langelyje nenaudokite teksto, pvz.: min.30, daugiau kaip 30 ir t.t.


K:Kaip žymėti patinus ir pateles?

Patinai žymimi M raide, nuo angliško žodžio male, o patelės F raide, nuo angliško žodžio female. Tad jeigu stebite 5 paukščius - 3 patinus ir 2 pateles, laukelyje rašykite 3M + 2F.


K:Kaip žymėti stebėtų paukščių amžių?

Suaugę paukščiai žymimi trumpiniu ad. – nuo angliško žodžio adult, o jaunikliai gali būti žymimi 3 variantais – pull., imm., juv. – priklausomai nuo stebėtų jauniklių amžiaus. Jeigu jaunikliai stebėti tik kelių dienų ar neseniai išsiritę, žymėkite pull, jeigu didesni galima žymėti juv. (angl. juvenile), jeigu paukštis nėra subrendęs – imm. (angl. immature). Tad jeigu stebite paukčių šeimą – 2 suaugusius ir 3 jauniklius, žymėkite 2ad. + 3juv. O laukelyje, kuriame nurodomas stebėtų paukščių skaičius, nurodomas bendras stebėtų paukščių skaičius. Taip pat, jeigu nustatėte tikslų paukščių amžių, nurodykite tikslų amžių – 1cy, 2cy, 3cy, 2-3cy ir pan. 1st –winter.


K:Ar galima įvesti stebėjimą į sistemą, jeigu nesi visiškai įsitikinęs paukščio rūšies teisingumu?

Griežtai, ne! Jeigu kyla abejonės dėl stebėtos rūšies, stebėjimo įvesti negalima.


K:Kada žymėti stebėjimą svarbiu?

Svarbiu stebėjimas žymimas tada, kai stebėjimas parodo kelių metų stebėjimų rezultatą. Pavyzdžiui: paukštis grįžo anksčiausiai per paskutinius 5 metus, niekada nebuvote matę tokio paukščio elgesio, pirmąkart stebėta kažkokioje teritorijoje ir t.t. Taip pat galima žymėti stebėjimą svarbiu, jeigu pastabose parašote, kad tai ankstyvas, vėlyvas ar neįprastas stebėjimas.
Jeigu stebėjimą pažymite svarbiu, būtina pastabose nurodyti, kodėl jį pažymėjote svarbiu!


K:Nuo ko priklauso ar įvedamas vienas ar keli stebėjimai, jeigu stebėti keli tos pačios rūšies paukščiai netoli vienas kito?

Šiuo atveju reikia žiūrėti prie kokios tikslesnės stebėjimo vietovės norite priskirti stebėjimą. Jeigu stebėti keli paukščiai einant tam tikros upės maršrutu, galima įvesti 1 stebėjimą, patikslintoje vietoje nurodant maršrutą, kuriuo eita, o pastabose dar patikslinant, kuriose vietose stebėta. Jeigu ta pati rūšis stebėta vieno iš didžiųjų miestų skirtinguose mikrorajonuose arba skirtinguose kaimuose, tokiu atveju reiktų įvesti atskirus stebėjimus, nurodant skirtingus mikrorajonus ar kaimus. Jeigu stebėjimo maršrutas kerta savivaldybės ribą, tada reikia irgi įvesti 2 skirtingus stebėjimus. Taigi reziumuojant, pagrinde reikia žiūrėti į norimą priskirti stebėjimo vietovę ir ar Jūsų stebėjimo maršrutas patenka į vieną savivaldybę.


K:Kaip žymėti stebėtus skirtingus paukščių būrius?

Jeigu stebite tos pačios rūšies skirtingus būrius toje pačioje vietoje, pvz.: stebėtoje 5 besimaitinančia gulbes giesmininkes, 7 praskrido pamiške ir dar 2 praskrido po kelių minučių tokiu atveju „stebėtų paukščių skaičiaus“ laukelyje nurodykite: 5+7+2 ir, jeigu galite, pastabose paaiškinkite. Jeigu stebite tos pačios rūšies paukščių būrius skirtingose vietose, būrius įveskite kaip atskirus stebėjimus: pvz. stebėjote 20 pempių prie Mingės k., 40 pempių Sausgalvių k., 60 prie Kintų žuvininkystės tvenkinių, tai tokiu atveju ir įveskite 3 skirtingus stebėjimus, nurodant vietoves, kuriose stebėjote.


K:Ką daryti, jeigu norimos stebėjimo vietos nėra iškrentančiame sąraše?

Jeigu nerandate norimos vietos, pirmiausia pasitikslinkite, ar tikrai Jūsų ieškoma vieta yra toje savivaldybėje, kurią pasirinkote vykdydami paiešką. Jeigu ieškote pasirinkę tinkamą savivaldybę, tada pasitikrinkite, ar tikrai ieškoma vietovė yra tokiu pavadinimu, kuriuo ieškote. Jeigu nerandate vietovės ir šiuo atveju, tada kreipkitės į sistemos administratorę (ruta.kemb[eta]gmail.com) dėl naujos vietovės įvedimo į sistemą.


K:Ar mano įvedamas stebėjimas yra reikšmingas?

Bet koks tvarkingas ir realus Jūsų įvedamas stebėjimas yra reikšmingas. Norint gauti tikslius ir įdomius paukščių fenologijos rezultatus, tam reikia itin daug stebėjimų. Dauguma pavienių stebėjimų nėra itin reikšmingi, bet iš jų susidaro stebėjimų visuma, kuri parodo svarbius dalykus. Net jeigu Jums atrodo, kad tai nereikšminga, duomenų visumoje, būtent Jūsų stebėjimas gali turėti didelę reikšmę.