Buveinė
Kalnų alpinėje ir subalpinėje juostoje laikosi vietovėse, kuriose yra drėgnų pievų, uolų. Dažnai įsikuria prie ledynų, gyvena uolietose jūrų pakrantėse.
Paplitimas Lietuvoje
Užskrendanti rūšis. Lietuvoje aptinkamas rudeninės migracijos metu, rugsėjo - gruodžio mėnesiais. Į Lietuvą užklysta vandeninio kalviuko porūšis Anthus spinoletta littoralis.
Išvaizda, skiriamieji požymiai, elgesys, panašios rūšys
Vandeninis kalviukas yra maždaug naminio žvirblio dydžio. Kitaip negu kitų kalviukų, šio apatinė pusė rausva, apdaras nedėmėtas, kojos tamsesnės. Patino nugarinė pusė pilka, gelsvo atspalvio arba pilkai smėlinė, su tamsesnėmis dėmėmis. Sparnai ir uodega rusvi. Pilvas ir uodegos šonai balti. Gerklė, pagurklis ir krūtinė rausvo atspalvio. Krūtinė būna išmarginta rusvomis dėmelėmis. Snapas juodas ar tamsiai rudas. Kojos tamsiai rudos. Rainelė juodai ruda. Patelės pilvinėje pusėje dėmės neryškios. Į patelę panašūs jaunikliai, tik jų kojos šviesesnės.
Poros pakrinka išskridus jaunikliams. Lizdą suka ant žemės tik nutirpus sniegui. Tai gana masyvus ( gerai paslėptas tarp žolių ) statinys iš samanų, sausų žolelių; vidus kartais išklotas šeriais. Dėtyje 4-5 pilkai žalsvi, su juosvomis dėmelėmis, kurių ypač gausu bukajame gale, kiaušiniai. Peri daugiausia patelė.
Aktyvus visą šviesųjį paros laiką. Minta smulkiais vabzdžiais, moliuskais, vorais. Migracijos metu daugiausia lesa augalų sėklas.
Balsas
Kylant skamba atskiri ,,cy-cy-cy", leidžiantis pasigirsti labai aukštas ,,sysysy".