Buveinė
Veisimosi buveinė – tai įvairiausi miškai, apželdintos sodybos, sodai. Traukimo metu aptinkamas ir laukuose, pamiškėse, kur sustoja maitintis.
Paplitimas ir gausa Lietuvoje
Randamas visur. Dažniausias mūsų šalies paukštis.
Išvaizda, skiriamieji požymiai, elgesys, panašios rūšys
Apytikriai naminio žvirblio dydžio. Nors labai dažnas, ir jo giesmelė girdima visur, bet žmonės jį menkai pažįsta. Gamtoje atskiriamas iš išvaizdos ir giesmės.
Pasižymi ryškiu apdaro lytiniu dimorfizmu, bet patinas ir patelė turi keletą bendrų svarbių požymių. Kikiliams skrendant matomos ryškios baltos juostelės sparnuose (ypač stebint paukščius iš toliau) yra labai svarbus skiriamasis požymis, leidžiantis lengvai apibūdinti rūšį. Jų kūno šonai vienspalviai (šiaurinių kikilių – dėmėti), antuodegis ir pusiaujas žalsvi (iš toliau atrodo tamsūs, o šiaurinių kikilių – balti) ir uodegos kraštinės plunksnos baltos (šiaurinių kikilių – tamsios).
Suaugęs patinas veisimosi metu lengvai atpažįstamas iš tik jam būdingo labai ryškaus apdaro. Įgavęs rudens apdarą yra blankesnių spalvų.
Patelės apdare vyrauja rudai pilka spalva. Nuo panašios šiaurinio kikilio patelės skiriasi blyškesniu apdaru, nes neturi šiaurinio kikilio patelei būdingos gelsvai rudos (oranžinės) spalvos krūtinėje ir ant sparno dengiamųjų plunksnų.
Jaunikliai panašūs į patelę, bet jų viršus kiek blyškesnis, o apačia šviesesnė. Be to, kikiliams būdingos baltos juostelės sparnuose jauniklių apdare mažesnės ir ne tokios ryškios. Rudenį išsišėrusių jauniklių nuo senių gamtoje atskirti nebeįmanoma.
Minta mišriu augaliniu ir gyvuliniu maistu. Jauniklius daugiausiai maitina vabzdžiais. Sulesa daug įvairių sėklų.
Balsas
Giesmė trumpa, sudėtinga. Be to būdingas specifinis balsas, kuris lietuviškai vadinamas riaumojimu. Tai periodiškai ilgai kartojama frazė "rrriu". Panašu, kad kikiliai riaumoja tam tikromis oro sąlygomis – galbūt krentant slėgiui. Kartais šios frazės miške neišgirsi, o kartais ją gieda dauguma kikilių.