Buveinė
Atviras ir pusiau atviras kraštovaizdis. Ypač mėgsta pievas, dirvonus, natūralias ganyklas, kur daug žiedinių augalų. Rečiau peri dirbamuose laukuose.
Paplitimas ir gausa Lietuvoje
Paplitusi visame krašte. Įprasta.
Išvaizda, skiriamieji požymiai, elgesys, panašios rūšys
Didžiosios zylės dydžio. Dažniausiai pastebima tupinti ant aukštų žolinių augalų, krūmų, elektros laidų, iš kur stebi praskrendančius vabzdžius ir juos gaudo. Kūną laiko vertikaliau nei dauguma kitų rūšių paukščių. Dažnai kilnoja uodegą. Bet kokiu apdaru suaugę paukščiai turi rusvai ar gelsvai rudą krūtinę ir šviesius "antakius".
Patinas veisimosi metu patikimiausiai atpažįstamas iš baltų "antakių", beveik juodų skruostų, rusvai rudos gerklės ir krūtinės bei vienos ar dviejų baltų dėmelių sparne. Rudenį išsišeria ir tampa blyškesnis.
Patelės apdare mažiau juodos spalvos. Viršus šviesesnis, o apačia mažiau rusva. Nuo panašios juodgalvės kiauliukės patelės skiriasi šviesiais ryškiais antakiais. Skrendanti skiriasi, be to, tamsesniu antuodegiu, baltais uodegos pamato šonais (šie požymiai geriausiai pastebimi paukščiui leidžiantis į tupėjimo vietą).
Patinas rudens apdaru (nuo rugpjūčio mėnesio) mažiau kontrastingų spalvų. "Antakiai" gelsvi. Skruostai rudi, tamsiai dėmėti.
Patelė rudens apdaru labai panaši į patiną to paties sezono apdaru. Apskritai jos apdaras rudenį pakinta mažai.
Jaunikliai panašūs į patelę, bet daug margesni. Jų viršus išmargintas šviesiomis dėmelėmis, o apačia – tamsiomis. Rudenį išsišėrę jaunikliai tampa panašūs į pateles rudens – žiemos apdaru.
Minta daugiausiai vabzdžiais. Juos stebi tupėdama ant aukštesnių augalų ir gaudo praskrendančius.
Balsas
Giesmelė paprasta ir nelabai melodinga, bei nelabai garsi, be to, turinti džeržgiamųjų garsų. Patinas ją gieda tupėdamas kur nors aukščiau – ant aukštesnės žolės, krūmelio ar kitur. Nerimo signalas yra periodiškai kartojamas "ček-ček".