Buveinė
Seni miškai su aikštėmis, pelkėmis.
Paplitimas ir gausa Lietuvoje
Pagal žinomus radimo faktus turėtų būti dažniau aptinkama Šiaurės ir Rytų Lietuvoje. Labai reta ir galbūt tik atsitiktinai atskrendanti.
Išvaizda, skiriamieji požymiai, elgesys, panašios rūšys
Viena stambiausių šalyje žinomų pelėdų. Didesnė už uralinę pelėdą. Tarp miško pelėdų mažesnė tik už didįjį apuoką. Aktyvi naktį, prieblandą ir rečiau dieną. Peri daugiausiai neužimtuose vanaginių paukščių lizduose ir tuščiaviduriuose stuobriuose. Minta smulkiais žinduoliais ir paukščiais. Grobio tyko tupėdama stebėjimo vietoje ir skraidydama. Prie lizdo su jaunikliais būna agresyvi ir dažnai puola visus prisiartinusius.
Viršus pilkas su juosvomis dėmėmis. Pečių srityje matomos balsvos juostelės. Galva labai didelė. Sparnai ilgi ir platūs. Akių rainelės geltonos. Apačia balsva su išilginiais tamsiais dryžiais. "Skruostų" vainikai tamsiai pilki, išmarginti koncentriškais tamsiais neryškiais ratais. Aplink snapą yra juoda dėmė, kurią priimta vadinti barzda. Uodega ilga su tamsia skersine juosta užapvalintame gale. Apdaras visais sezonais išlieka toks pat. Patinai panašūs į pateles, tik šios truputį didesnės.
Skrendančios iš arti matomos tamsios skersinės juostelės uodegoje ir sparnuose. Dažnai toli sklendžia. Plasnoja sparnais retai (panašiai kaip pilkieji garniai).
Nuo panašios uralinės pelėdos skiriasi dydžiu, juoda plačia juosta uodegos gale, rudai rusvomis (iš toliau šviesiomis) dėmėmis sparnų viršuje ties didžiųjų plasnojamųjų plunksnų pamatu.
Neišsišėrę skraidantys jaunikliai iki vėlyvo rudens yra tamsesni ir rudesni už suaugusius. Skruostų dėmės būna tamsesnės. Akys žalios. Nuo vėlyvo rudens gamtoje nebeatskiriami nuo suaugusių.
Balsas
Įvairus. Tuoktuvių balsas "bhu-bhu-bhu…" (panašus į raibosios pelėdos). Iš pradžių frazės tariamos sekundės intervalu. Gali paskiros frazės net susilieti. Vėliau šis intervalas keičiasi. Kitas analogiškas posmas prasideda po kelių ar net keliolikos sekundžių. Patelė šaukia žemesniu balsu.