Buveinė
Veisiasi prie senais medžiais apaugusių vandens telkinių – kai kada netoli žmonių apgyventų vietų. Migruojantis aptinkamas ir žiemoja įvairiuose neužšąlančiuose vandenyse.
Paplitimas ir gausa Lietuvoje
Aptinkamas visame krašte, bet dažnesnis pietinėje ir rytinėje šalies dalyse bei prie didžiųjų ežerų ir upių. Migracijų metu telkiasi dideliuose vandens telkiniuose. Dažnai žiemoja.
Išvaizda, skiriamieji požymiai, elgesys, panašios rūšys
Kiek didesnis už didžiąją antį. Galva didelė. Snapas raudonas, ilgas, prie paties pamato storas. Jo galiukas lenktas. Skrendančio gerai matyti ilgas kūnas, kaklas. Tankiai plasnoja sparnais ir siluetu labiau primena narinius ar kraginius, o ne žąsinius paukščius. Suaugęs patinas veisimosi apdaru su kitais paukščiais nesupainiojamas.
Poilsio apdaru patinas panašus į suaugusią patelę, tik sparnuose išlieka baltos dėmės, gerai matomos net paukščiui plaukiojant.
Suaugusios patelės apdare vyrauja pilka spalva. Galva ir kaklo viršutinė dalis tamsiai rudos, tik smakras ir gerklė balti. Kuodelis labai ryškus. Jo forma keičiasi. Riba kaklo srityje tarp rudos ir balsvos spalvų aiški, kontrastinga. Šis požymis labai svarbus norint atskirti didžiojo ir vidutinio dančiasnapių pateles (pastarosios riba nekontrastinga). Skrendanti patelė atpažįstama iš vyraujančios pilkos spalvos kūno viršuje, aiškios ribos tarp rudos ir pilkos spalvų kaklo srityje ir didelių baltų veidrodėlių (baltos visos mažosios plasnojamosios plunksnos; žr. vidutinio dančiasnapio patelės – perskirtos tamsia juostele).
Jaunikliai panašūs į suaugusias pateles, bet jų kuodukas vos pastebimas, gerklė murzinesnė (ne taip ryškiai balta) ir snapas rausvas, o ne ryškiai raudonas.
Maitindamasis daug nardo. Minta daugiausiai smulkiomis žuvimis. Peri drevėse, uoksuose ar inkiluose.
Balsas
Žemų tonų kreksėjimas. Patino balsas primena negarsų "krruu-krraa". Patelės tuoktuvių frazės primena frazes "pra, pra, pra…", "prrach, prach, prach…" ir "chrach-ach-ach-ach".