Buveinė
Didelių sausų pušynų ir rečiau mišrių miškų sklypai palei aikštes, kirtavietes, retmiškiai, nesusivėrę jaunuolynai.
Paplitimas ir gausa Lietuvoje
Tinkamose buveinėse paplitęs visur. Įprastas. Europoje sparčiai nykstantis.
Išvaizda, skiriamieji požymiai, elgesys, panašios rūšys
Mažesnis už smilginį strazdą, bet dėl ilgos uodegos ir sparnų atrodo didesnis. Dėl ypatingos išvaizdos ir elgesio mažai painiojamas su kitais paukščiais.
Vyraujanti apdaro spalva ir kūno dėmėtumės labai primena miško paklotės spalvą. Tupinčio paukščio ypač išsiskiria didelės akys. Snapas labai mažas, ypač jei lygintume su milžiniškomis tokio dydžio paukščiui žiotimis. Uodega ir sparnai ilgi. Kojos trumpos, mažos.
Patinas dydžiu ir apdaru labai panašus į patelę, bet truputį šviesesnis. Aiškus ir nesunkiai gamtoje iš arti pastebimas lyčių apdaro skirtumas tas, kad patinėlis sparnų galuose ir uodegos galo kraštuose turi baltų dėmių. Lėliui skrendant jos gerai matomos.
Skrisdamas gali kiek priminti gegutę, bet apskritai lėlio maitinimosi polėkis ir siluetas labai skiriasi nuo gegutės. Besimaitindamas prietemoje lėlys daro staigius judesius, gali vartytis ir panašiai. Tuo tarpu gegutė prietemoje paprastai neskraido, o jos polėkis lygus.
Jaunikliai paukščiai labai panašūs į suaugusias pateles. Jie neturi minėtų suaugusiems patinams būdingų baltų dėmių.
Naktinis paukštis, aktyvus prieblandoje ir naktį. Medžiuose tupi tik ant storų šakų, ir skirtingai nei dauguma kitų paukščių – ne skersai, o išilgai šakos. Du balsvus kiaušinius deda tiesiog ant paklotės nedidelėje duobutėje. Maitinasi neįprastai tokio dydžio paukščiui stambiais naktiniais vabzdžiais. Mėgsta naktį tūpti ant žemės atvirose vietose. Daug jų žūva po automobiliais, taip ir nespėję laiku pakilti.
Balsas
Patino balsas – monotoniškas ilgai trunkantis kurkimas "rrrrrrrrrrrrrr…". Giesmės tonas, tembras ir garsumas gali keistis. Tuoktuvių skraidymo metu girdimas retas sudėtingas balsas "kriuip", kurį dažnai lydi garsas, išgaunamas suplakus sparnais.