Buveinė
Veisiasi mažai miškingose vietose: aukštapelkėse, miškatundrėje, mozaikiškame agrariniame kraštovaizdyje, kuriame gausu giraičių. Migruojantis ir žiemą aptinkamas daugiausiai laukuose.
Paplitimas ir gausa Lietuvoje
Veisimosi metu retas. Dažniau buvo rastas Rytų Lietuvoje. Migravimo metu įprastas. Aptinkamas ir žiemą, bet, atrodo, tuo metu yra retas.
Išvaizda, skiriamieji požymiai, elgesys, panašios rūšys
Mažiausias iš šalyje aptinkamų sakalų. Skraido labai greitai. Minta beveik išimtinai paukščiais ir grobį gaudo ore, tačiau kartais galima pamatyti tupintį ant elektros laidų besiilsintį.
Patinėlis kiek mažesnis už patelę ir yra šiek tiek didesnis už smilginį strazdą. Viršutinė pusė pilkai melsva, vos išmarginta išilginiais tamsiais dryžiais. Apatinė gelsvai rusva, išmarginta išilginiu tamsiu raštu.
Skrendančio viršus pilkai melsvas, tik sparnų galai (didžiosios plasnojamosios plunksnos) gerokai tamsesnės. Uodegos galas juodas. Kūnas iš apačios gelsvai rusvas su išilginėmis pailgomis dėmėmis. Sparnų apačia pilkai gelsva, išmarginta išilginiu tamsiu, bet nelabai ryškiu raštu. Juodas uodegos galas matomas ir iš apačios.
Suaugusios patelės viršus tamsiai rudas, išmargintas dar tamsesnėmis dėmėmis. Apačia šviesiai pilka, išmarginta išilginiu rudu raštu. Skrendanti patelė iš viršaus atrodo tamsiai ruda. Apatinė pusė – pilvas ir sparnai yra šviesiai pilki, išmarginti išilginiu (kūnas) ir skersiniu (sparnai) tamsiu raštu. Uodegos tankios tamsios ir šviesios juostos matomos taip pat tik iš nedidelio atstumo.
Jaunikliai išvaizda labai panašūs į patelę. Pavasarį patinėlis dar tebeturi kai kuriuos jauno paukščio požymius, bet rudenį išsišėręs tampa gamtoje nebeatskiriamas nuo suaugusio.
Jauniklius startsakalius nuo jaunų sketsakalių lengviausia skirti iš palyginti šviesių skruostų. Tuo tarpu jauni sketsakaliai turi tamsius skruostus ir "žandenas".
Balsas
Girdimas tik prie lizdo. Panašus į pelėsakalio. Tai aukštas tankiai kartojamas kleksėjimas "ki ki ki ki…" ar "ke ke ke…". Šis priskiriamas patelei.