Buveinė
Įvairiausi miškai, medžių grupės, parkai. Svarbiausia veisimosi buveinės sąlyga, kad būtų nors bent vienas tinkamo dydžio uoksas, drevė ar inkilas. Pirmenybę teikia šviesiems miško sklypams.
Paplitimas ir gausa Lietuvoje
Aptinkama visur, tačiau ūkiniuose miškuose labai mažai vietų, kur šis paukštis būtų dažnas. Iškėlus inkilų, nedideliame plote jos vietos populiacijos tankumas padidėja dešimtis kartų.
Išvaizda, skiriamieji požymiai, elgesys, panašios rūšys
Truputį mažesnė už didžiąją zylę. Lengvai atpažįstama iš kontrastingo apdaro, kuriame yra faktiškai dvi spalvos – juoda, balta ir jų tarpiniai variantai. Neblogai žmonių, ypač miškininkų, žinoma, nes tai dažniausiai miškuose iškeltus nedidelius inkilus užimantis paukštis. Atpažįstama iš apdaro ir giesmės.
Patinai puošnesni, bet jų apdaras labai varijuoja. Ryškiausias apdaras, kai viršuje vyrauja juoda, o apačioje – balta spalvos. Dalis individų turi šviesius uodegos pamato kraštus. Šviesios formos patinus sunku atskirti nuo patelių. Jų viršus gali varijuoti nuo pilkos ir pilkos su aiškiai pastebimu rudu ar net rusvu atspalviu. Patinams būdingos baltos dėmės kaktoje gali nebūti arba ji yra maža. Apačios baltumas taip pat nevienodas. Patinai taip pat gali būti tarpinių tonų, t.y. viršuje vyrauti įvairaus tamsumo plunksnos. Seniau buvo manyta, kad apdaro kontrastingumo laipsnis yra susijęs su paukščio amžiumi, bet vėliau įrodyta, kad tarp šių veiksnių ryšio nėra.
Patelės viršus pilkai rudas. Kaktoje baltos dėmelės neturi. Krūtinė gali būti tamsesnė, murzinesnė. Antuodegis pilkas. Balta dėmelė sparne nedidelė.
Rudens apdaru patelių išvaizda nepasikeičia, o patinėliai įgauna patelėms būdingus tonus – t.y. tampa mažiau kontrastingi. Išlieka nepakitęs tik jų beveik juodas antuodegis.
Jaunikliai labiau panašūs į pateles, bet dėmėti.
Charakteringas elgesio elementas – margasparnės musinukės tupėdamos dažnai kilnoja, judina sparnus ir uodegą.
Balsas
Trumpas "vit-vit". Giesmė – garsi trelė "tuvi tivu tivu tivu…".